Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)


Slzy Bohorodice

Slzy Bohorodice

Příspěvekod marekM » 02 říj 2012 20:47

Slzy Bohorodice
Někteří z chilandarských mnichů mají jako svou rukodělnou práci, nebo výrobu brojanic z bobulek rostliny, která se v srbštině nazývá „slzy Bohorodice“(brojaniceje srbsky název pro modlitební provázek, na němž jsou buď ozdobné uzlíky, nebo korálky;název vychází ze slova brojit, tj. počítat). K těmto brojanicím ještě přidávají malý papírek s pověsti o tom, jak vlastně vznikly:
Podle pověsti tato rostlina vyrostla u ukřižovaného Krista ze slz Bohorodice, které padaly na zem. Kdysi dávno žil jeden mnich, který byl velmi smutný z toho, že se nemohl naučit plést brojanice. Tehdy se mu zjevila Přesvatá Panna a zeptala se jej:„Proč jsismutný, mé dítě?“a on odpověděl:„Nemohu se naučitplést brojanice.“Tehdy mu Matka Boží darovala semínka této rostliny se slovy:„Vezmi tyto moje slzy, pěstuj je a dělej z nich brojanicea neustále v modlitbě opakuj: Pane Ježíši Kriste, smiluj se nade mnou a PřesvatáBohorodice, spasiž nás.
Poznámka:
Slzy Bohorodice –klokoč zpeřený(Staphylea pinnata), je dekorativní keř nebo stromek z čeledi klokočkovitých. České slovo klokoč se odvozuje od slova klokotat, klokotati, protože zralé tobolky chřestí – klokotají. Plodem jsou tobolky s nadmutými pouzdry, světle zelené, semena kulovitá, s tvrdým lesklým oplodím (klokoči).
podle knihy„Мале приче великих духовника Трпљење Мајке Божје“ (Jеромонах Никодим Богосављевић)
marekM
 
Příspěvky: 249
Registrován: 03 úno 2010 18:55

Zpět na Citáty, překlady, Paterik

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron