Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)


O víře

O víře

Příspěvekod marekM » 11 úno 2010 23:35

O VÍŘE

Obrázek

Ten, kdo věří, ten se usilovně snaží, aby byl pokorný, činí pokání ze svých hříchů, je pokorný a mírný, trpělivě snáší všechna pokušení, aby byl korunován věncem nepomíjející slávy. Ti, kdo věří, neznají, co je to lstivost anebo lest, nemají potřebu zalíbit se lidem, neboť ve všech svých činech a skutcích jsou čestní a upřímní.
Ctihodný Simeon Nový Bohoslov

Dle míry naší víry získáváme pomoc ke konání vůle našeho Pána Ježíše Krista. A tak ten, kdo plní Kristova přikázání, ukazuje mírou jejich přičinlivého uskutečňování také míru své vlastní víry. Neboť podle míry naší víry získává se i míra Boží blahodati, darující nám síly ke skutkům podle přikázání…
Ctihodný Simeon Nový Bohoslovec

Obrázek

Víra v Krista sjednocuje člověka s věčným Bohem, který podle velikosti víry člověka naplňuje jeho duši věčným životem. Tehdy si člověk začíná uvědomovat sebe sama a zakouší svoji věčnost. Děje se tak působením Božích energií – Boží blahodatí, a to tím více, čím hlouběji člověk žije podle této víry, jež postupně posvěcuje jeho duši, srdce, vědomí a celou jeho podstatu. Spolu s vírou člověka se umnožuje a posvěcuje i jeho vlastní podstata a přirozenost. Čím více se člověk stává svatým, tím silněji zakouší vlastní nesmrtelnost a věčnost všeho, co existuje. Skutečný život člověka začíná vlastně až s jeho vírou v Krista; vírou, ve které člověk oddává Hospodinu celou svoji duši, celé své srdce, celou svoji mysl, všechnu svoji sílu… Hospodin pak všechno toto posvěcuje, proměňuje a postupně zbožšťuje. Ve skutečnosti se náš život stává pravým životem podle toho, nakolik je životem v Kristu. A nakolik je v Kristu? To se projevuje v jeho svatosti: nakolik je náš život svatý, natolik je též nesmrtelný a věčný.
Ctihodný otec Justin Popović

Obrázek

Prvním duchovním prostředkem, pomocí kterého může člověk uvěřit v Boha, je kázání. Kázání proto, neboť víra přichází od slyšeného a slyšené – od slova Božího: Tedy víra ze slyšení, slyšení pak skrze slovo Boží (Řím 10,17). Neboť jak někdo uvěří, když o předmětu víry neuslyší? Druhým prostředkem je čtení Sv. Písma v souladu se svědectvím: Ale tyto divy jsou napsány, abyste věřili, že Ježíš jest Kristus, Syn Boží, a abyste věříce, život měli ve jménu jeho. (Jan 20;31) Třetím prostředkem jsou zázraky Boží: I řekli Jemu: jaké pak Ty znamení činíš, abychom viděli a věřili Tobě? (Jan 6;30) Čtvrtým prostředkem je zkoumání stvoření Božího. Ve všem stvořeném, tak jako v zrcadle, vidíme Stvořitele, oslavujeme Ho a věříme, že On je Bůh. Pátým prostředkem, který pomáhá člověku uvěřit v Boha, je kázání ctnostného života, osobní příklad, tj. život v Kristu a dokazování skutky toho, čemu učíme.
starec Kleopa Ilije
marekM
 
Příspěvky: 249
Registrován: 03 úno 2010 18:55

Zpět na Citáty, překlady, Paterik

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron