Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)


Svatý apoštol a evangelista Marek

Svatý apoštol a evangelista Marek

Příspěvekod marekM » 20 kvě 2011 21:28

Svatý apoštol a evangelista Marek
(památka dle církevního kalendáře je 25. dubna/ dle světského to je 8. května; také v den Sboru dvanácti apoštolů dle církevního kalendáře 30. června/ dle světského 13. července)
Apoštol Marek byl spolupoutník na cestách a pomocník apoštola Petra, který jej ve svém Prvém listu nazývá svým synem (1. P 5, 13), ne podle těla, ale synem po duchu. Když byl Marek s Petrem v Římě, poprosili jej věřící, aby jim napsal spásonosnou nauku Pána Ježíše Krista, Jeho zázraky a život Jeho. Takto Marek napsal Svaté Evangelium, které viděl a o pravosti všeho napsaného dosvědčil svatý apoštol Petr. Od apoštola Petra byl Marek ustanoven biskupem a poslán, aby šířil blahou zvěst o Kristu do Egypta. A tak se stal svatý Marek prvním šiřitelem Evangelia a prvním biskupem v Egyptě. Egypt byl tehdy ještě pod hustým a těžkým mrakem pohanství a neznabožství. S pomoci Boží, ale svatý Marek zasel sémě víry Kristovy v Libyi, Pentapolisu a dalších místech severní Afriky. Z Pentapolisu odešel do Alexandrie, kam jej vedl Duch Boží. V Alexandrii uspěl osnovat církev Boží (Alexandrijská pravoslavná církev, podle tradice založená roku 67 v hlavním městě Severního Egypta Alexandrii, od roku 451 patriarchát, třetí dle významu po Římu a Konstantinopoli), které ustanovil biskupa, kněžstvo a diákony a vše utvrdil ve zbožné víře.
Hlásání blahé zvěsti Kristovy, Marek utvrzoval mnohými zázraky, pro což mnozí s pohanů přijímali svatý křest a apoštol byl od pohanů, kteří v něm viděli ničitele pohanských zvyklostí, pronásledován, až na nějaký čas znovu odešel do města Pentapolis, kde pokračoval ve své apoštolské práci. Po dvou letech se znovu vrátil do Alexandrie, k velké radosti věřících, kterých se za tu dobu umnožilo. Když se, ale o tom dozvěděli pohané, svázali jej, počali jej vláčet po kamenité zemi, křičíce na něj: zatáhneme vola do ohrady! Celého zraněného a zkrvaveného, ho hodili do vězeňské kopky, kde se nejprve zjevil anděl nebeský, který jej povzbudil a posílil a poté se mu zjevil Pán náš Ježíš Kristus a řekl mu: mír tobě Marku evangelisto můj! Na což mu apoštol odpověděl: mír i Tobě Pane můj Ježíši Kriste! Takto duchovně posilněn, byl dalšího dne Marek vyveden z kopky a znovu vláčen po ulicích, s tím samým posměšným křikem: zatáhneme vola do ohrady! Celý zbitý a vyčerpaný apoštol pravil: v ruce Tvé, Pane, poroučím ducha mého! A poté vydechl naposled a přesídlil se duší na lepší svět. Bezbožní pohané chtěli jeho svaté ostatky spálit, ale sotva je položili na hranici, vše kolem potemnělo, ozval se hrom a poté bylo zemětřesení. Pohané se ve strachu rozutekli a křesťané jeho svaté ostatky s úctou pochovali v kamenné kryptě. Roku 310 nad svatými ostatky svatého apoštola a evangelisty Marka, byl vystavěn chrám, roku 820, byly ostatky svatého přeneseny do Benátek.
Po celá staletí dávají svaté ostatky apoštola Marka lidem uzdravení od všelikých muk a všelikých nemocí.

Obrázek
marekM
 
Příspěvky: 249
Registrován: 03 úno 2010 18:55

Zpět na Apoštolové, proroci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron