Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)


sv. Gabriel Zabludowský

sv. Gabriel Zabludowský

Příspěvekod Admin » 12 úno 2010 00:26

Obrázek
Svatý mučedník mládenec Gabriel, patron české a polské pravoslavné mládeže, se narodil 22. března 1684 ve vsi Zwierki nedaleko Zabludowa ve východním Polsku. Pocházel ze zbožné pravoslavné rodiny. Jeho rodiče, Petr a Anastazia Gowdelovi, zachovávali víru svých předků i v této, pro pravoslaví složité době, kdy se v této oblasti bylo převládajícím vyznáním uniatství.
Malý Gabriel se od svých vrstevníků odlišoval vlastnostmi pro jeho věk neobvyklými. Dával přednost modlitbě a samotě před dětskými hrami.
11. května roku 1690 potkalo rodinu Gowdelových velké neštěstí. Šestiletý Gabriel se stal obětí kruté vraždy. Pachatel, ve snaze utajit svůj zločin, potají odvezl tělo mučedníka a pohodil je na okraji lesa nedaleko Zwierek.
Po devíti dnech bylo jeho tělo nalezeno, bez známek tlení, uprostřed smečky psů, která ho bránila před přilétajícím ptactvem. Rodiče chlapce pohřbili poblíž místního chrámu, kde jeho tělo odpočívalo asi 30 let.
V roce 1720, kdy v kraji řádila epidemie, byly kolem Gabrielova hrobu často pohřbívány děti, na znamení úcty k jeho mučednické smrti. Při jednom z pohřbů byl hrob nechtěně porušen a bylo nalezeno mučedníkovo tělo, které ani po tak dlouhém čase nepodlehlo rozkladu. Tuto událost doprovázelo mnoho náhlých uzdravení a konec zhoubné epidemie.
Nalezené ostatky byly v procesí slavnostně přeneseny do chrámu ve Zwierkách a uloženy v podzemní kryptě. Roku 1746 zwierkovský chrám při požáru lehl popelem, zachované zůstalo jen tělo sv. Gabriela. Částečně ohořelá ručka se zanedlouho opět podivuhodně zahojila a pokryla kůží. Po tomto požáru, byly ostatky světce přeneseny do Zabludowa.
9. května 1755 bylo tělo přeneseno do monastýru Svaté Trojice ve Slucku (dnešní Bělorusko). Nedlouho před začátkem první světové války se ostatky sv. Gabriela vrátily do rodného Polska, do katedrálního chrámu sv. Mikuláše v Bialystoku, odkud byly později dále přeneseny do monastýru v Suprašlu. Po vypuknutí válečného konfliktu bylo opět tělo světce odvezeno do Slucku. Slucký monastýr byl brzy zlikvidován bolševiky a relikvie byla postupně přemístěna do Minsku a roku 1944 do Grodna. Zde ostatky zůstaly až do 21. září 1992, kdy byly z požehnání arcibiskupa bialystockého a gdaňského Sáwy a grodněnského a wolkowyckého Walentyna přenesené do chrámu sv. Mikuláše v Bialystoku.

Částici ostatků sv. mládence Gabriela a psanou ikonu světce, do které byl ostatek umístěn, darovala Polská pravoslavná církev Bratrstvu pravoslavné mládeže v České Republice. V prosinci 2005 byla ostatková ikona sv. Gabriela Zabludowského převezena do chrámu sv. Václava v Litoměřicích.

Svátek sv. mučedníka Gabriela je 20. dubna (podle občanského kalendáře tedy 3. května).

Akathist ke sv. mládenci Gabrielu Zabludowskému (církevně slovansky):
http://www.bpm-cz.info/akathist_gabriel.pdf

Modlitba ke sv. Gabrielu Zabludowskému:
http://www.bpm-cz.info/modlitba_gabriel.pdf

Tropar sv. Gabrielu Zabludowskému:
http://www.bpm-cz.info/tropar_gabriel.pdf

Převzato ze stránek Bratrstva pravoslavné mládeže v ČR
http://www.bpm-cz.info/
Admin
Site Admin
 
Příspěvky: 87
Registrován: 29 led 2010 19:28

Zpět na Spravedliví, blažení, apoštolům rovní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron