Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)


Ctihodný Theodosij Veliký

Ctihodný Theodosij Veliký

Příspěvekod marekM » 22 zář 2010 19:53

Ctihodný Theodosij Veliký
(památka 11. ledna dle církevního/ 24. ledna dle světského kalendáře)

Ctihodný Theodosij Veliký, spolužití mnišského zakladatel. Narodil se v oblasti Kapadokie, ve vesnici Mogariasi zbožným rodičům. Jako mladík odešel na pouť do Palestiny, po cestě navštívil Antiochii a tam ctihodného Simeona Sloupníka, který mu dal požehnání na jeho duchovní život a předpověděl mu velikou duchovní slávu. Když se ctihodný Theodosij poklonil svatým místům a svatyním v Jeruzalémě, hoříce touhou po mnišském, poustevnickém životě, usídlil se v jedné jeskyni, ve které podle tradice nocovali tři mudrci z východu, kteří se šli poklonit narodivšímu se Spasiteli světa, a tam započal svůj mnišský život. V jeskyni žil třicet let, ve zdrženlivosti a modlitbě, živíc se pouze fíky a zeleninou.
Postupně začali za ním přicházet i další z těch, kteří zavrhli svět a vše co je v něm, a chtěli zasvětit svůj život Bohu, pod duchovním vedením, ctihodného Theodosije. Bratrstvo se začalo pomalu rozrůstat. Když už bylo mnoho spolubratří, a chrám, ve kterém se doposud scházeli, pro ně byl malý, rozhodli se vystavět chrám nový a založit na tom místě monastýr. Ctihodný Theodosij vzal do rukou kaditelnici, v ní nechal nerozpálený uhel a vonné kadidlo, s modlitbou vyšel na cestu po pustině, až se na jednom místě kaditelnice sama rozvoněla, když se v ní, sám rozhořel uhel a zadýmilo kadidlo. Na tom místě byl založen velký monastýr – Lávra, byl tam vystavěn svatý chrám. Monastýr tento byl první ve svaté zemi, ve kterém bylo zavedeno mnišské spolužití, dle pravidel svt. Basila Velikého, (tj. v tomto monastýru se mniši scházeli v ustanoveném čase na společné modlitby a společné trapézy, byla i společná práce atd.). V monastýru byly vystavěny domy, ve kterých mniši sytili chudé, starali se o nemocné a staré, a to nejen o mnichy, ale také o lidi ze světa. Stávalo se, že, když bylo mnoho těch, které bylo zapotřebí nakrmit, a chleba se nedostávalo, tak po modlitbě ctihodného umnožoval se chléb podle obrazu našeho Spasitele (Matouš 14, 14 – 21). Theodosij byl svým spolubratřím příměrem v práci, modlitbě, postu, bdění a ve všech ctnostech křesťanských.
Když vznikla hereze Eutychia, a pravoslavní byli pronásledováni od císaře Anastasia, ctihodný Theodosij nejprve napsal list císaři, a poté sám přišel do Jeruzaléma, kde ve velkém chrámu nahlas zvolal: «Kdo nectí čtyři Všeobecné sněmy, budiž mu anathema». Za tento skutek byl vězněn, ukázal se, ale horlivým zastáncem pravoslavné víry křesťanské. Bůh obdaroval ctihodného darem uzdravování nemocí duchovních, duševních i tělesných, také se na velké vzdálenosti jiným zjevoval a pomáhal jim v těžkostech, divoká zvířata krotil, budoucnost předvídal a i jinak pomáhal svým bližním. Modlitba mu byla v ústech den a noc. Zesnul mírně, ve věku sto pěti let, roku 529.


Obrázek
marekM
 
Příspěvky: 249
Registrován: 03 úno 2010 18:55

Zpět na Ctihodní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron