Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)


Ctihodný Sebastián, vyznavač Karagandijský

Ctihodný Sebastián, vyznavač Karagandijský

Příspěvekod marekM » 22 zář 2010 19:46

Ctihodný Sebastián, vyznavač Karagandijský
(památka 6. dubna dle církevního kalendáře, tj. 19. dubna občanského kalendáře, a rovněž v den památky svatých nových mučedníků a vyznavačů ruských)

Obrázek

Ctihodný vyznavač Sebastián Karagandijský se narodil roku 1884 v Orlovské gubernii, v chudé rodině zemědělců. Když mu bylo pět let, zemřeli mu rodiče, a od té doby se o něj staral nejstarší bratr, v jehož rodině vyrůstal. Jeho prostřední bratr přijal mnišský postřih v Optinské pustevně, a malý Štěpán (světské jméno ctih. Sebastiana) jej tam často navštěvoval. Počátkem roku 1909 byl přijat do skytu Optinské poustevny jako kelejník ctih starce Josifa Optinského a po jeho smrti roku 1911 přešel pod duchovní vedení ctih. Nektarija Optinského a zůstal při něm až do roku 1923. Prodchnut blahodatným duchem tradice starectví Optinské poustevny byl v roce 1917 postřižen na mnicha se jménem Sebastian,v době, kdy v Rusku započaly pronásledování a krutá mučení Církve Kristovy. Už počátkem roku 1918 byla Optinská poustevna uzavřena a převedena na zemědělské družstvo. Část mnichů se stále snažila žít v monastýru, ale v roce 1923 byl monastýr definitivně zabrán bezbožným režimem a zčásti proměněn na zemědělské družstvo a zčásti na výletní letovisko. Vyhnání byli i poslední mniši. Ctihodný Sebastian byl do konce existence Optinské poustevny pod duchovním vedením ctih. Nektarija. Roku 1927 přijal otec Sebastian kněžské svěcení a po smrti ctih. Nektarija v roce 1928 odjel do města Kozlov, kde sloužil v Iljinském chrámu. Tam sloužil až do svého uvěznění. Když jej roku 1933 zatkli, při výsleších dal jasnou odpověď: «Na všechna opatření sovětské vlády se dívám jako na hněv Boží, a tato vláda je trestem pro lidi. Tyto svoje názory jsem říkal vždy, přede všemi. Je zapotřebí se modlit, modlit se Bohu a žít v lásce, a jen tehdy se od tohoto můžeme zbavit. Nikdy jsem nesouhlasil se zakrytím chrámů a monastýrů, neboť takto se rozvrací pravoslavná víra». Byl odsouzen k sedmiletému vězení, k těžké práci při těžbě dřeva, bez ohledu na jeho slabé zdraví. Přesto se pevně držel svého mnišského slibu a závazku, a jak sám říkal: «Byl jsem ve vězení, ale posty jsem nenarušoval, když přinesli kousek masa, vždy jsem jej měnil za nějaký kousek chleba». Po skončení vězení zůstáva ve vesnici Velká Michajlovka pod Karagandou (Karaganda město v Kazachstánu). Zůstal v něm a staral se o tamější věřící, většinou také bývalé vězně, kteří byli do Karagandy násilně odvlečeni. Díky trpělivé práci ctih. Sebastiána byly postaveny dva chrámy, z toho při jednom byla založeno malé mnišské ženské společenství. O starci Sebastiánovi řekl arcibiskup petropavlovský a kustanajský Josif: «Otec Sebastian zde zasadil vinohrad, který vyrostl díky jeho potu a slzám. Je to sice jen malinký chrám, a z dálky není vidět, ale jako sloup hoří až do nebe».
Ač se místní komunistické vedení snažilo chrámy založené starcem několikrát uzavřít, pro velkou autoritu ctih. Sebastiana se jim to nikdy nepodařilo.
Starec Sebastián pomáhal mnoha lidem svojí modlitbou, a o posedlých zlými duchy, které za ním přiváděli, vždy říkáva: «Tady oni trpí, ale tam budou celnice procházet bez újmy…nechci z vás snímat vaše kříže, tady si vše vytrpte, no a v nebi získáte velkou odměnu». Starec velký význam přikládal modlitbám za zesnulé, vyzýval k nim proto i své spolubratry a věřící: modlete se za zesnulé, co nejvíce. Sláva Bohu za vše!
V roce 1966 přijal starec Sebastián postřižení velké schimy od vladyky Pitirima (Nečajeva), který za ním kvůli tomuto přijel. V témže roce pak zesnul v pokoji v Hospodinu a byl pohřben na místním hřbitově. Roku 1997 byl proslaven jako místně ctěný svatý Almaatské eparchie, a v témže roce byly jeho svaté ostatky vyzdviženy ze země a přeneseny do chrámu Narození Přesvaté Bohorodice, později byly umístěny do chrámu Uvedení do chrámu Přesvaté Bohorodice v Karagandě. V roce 2000 byl ctihodný starec Sebastián připočten k zástupu svatých novomučedníků a vyznavačů ruských.
V pravoslavné církvi se slaví jeho památka 6. dubna dle církevního kalendáře, tj. 19. dubna občanského kalendáře, a rovněž v den památky svatých nových mučedníků a vyznavačů ruských.
marekM
 
Příspěvky: 249
Registrován: 03 úno 2010 18:55

Zpět na Ctihodní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron