Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)

Ctihodný Pavel Thébský

Ctihodný Pavel Thébský

Příspěvekod marekM » 22 zář 2010 19:45

Ctihodný Pavel Thébský
(památka 15. ledna dle církevního/ 28. ledna dle světského kalendáře)

Ctihodný Pavel Thébský. Narodil se u bohatých rodičů, v dolních Thébách v Egyptě, za vlády císaře Deciuse. Všechen majetek odkázaných po rodičích, si rozdělil se svojí sestrou. Jeho zeť, ale zatoužil i po jeho části dědictví, a vyhrožoval Pavlovi, že jej udá jako křesťana, když mu jeho část dědictví nedá. Chudoba a příměr sebeobětování křesťanských mučedníků, které Pavel spatřil svýma očima, jej povzbudili, a on předal svoji část dědictví sestře. Jako chudý se odebral do pouště, kde se usadil a vedl duchovní boj do konce svého života. Do jakých duchovních výšin dostihl tento podivuhodný mnich, nám můžou dosvědčit slova svatého Antonija Velikého, který jedenkráte navštívil ctihodného Pavla, a spatřil jej jak mu zvířata a ptáci nebeští slouží. Když se pak navrátil z této návštěvy, řekl mnichům, kteří s ním žili: «Těžko mi je, děti moje! Hříšnému a falešnému mnichu, neboť jsem mnichem jenom podle jména. Viděl jsem Elijáše, viděl jsem Jana v poušti, a skutečně jsem viděl Pavla – v Ráji! ». Svatý Pavel, se dožil sto třinácti let, a mírně zesnul v Hospodinu, v pokoji, roku 342. Nezaložil ani jeden monastýr, ale brzy po jeho zesnutí, našlo se mnoho těch, kteří viděli příklad jeho života, zaplnili poušť mnohými monastýry. Jeho svaté ostatky, z vůle císaře Manuela I. Komnenose, byly přeneseny do Cařihradu, a byly uloženy v monastýru Přesvaté Bohorodice. Následně, byly přeneseny do Benátek, nakonec do Uher (Maďarska), část jeho hlavy se nachází v Římě.

Obrázek
marekM

Zpět na Ctihodní