Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)


Ctihodný Mojžíš Mouřenín

Ctihodný Mojžíš Mouřenín

Příspěvekod marekM » 22 zář 2010 19:39

Ctihodný Mojžíš Mouřenín
(památka 28.srpna/10.září)

Obrázek

Ctihodný Mojžíš Mouřenín (tj. černý, z Etiopie), byl otrokem, po té se z něho stal vůdce lupičů a zlodějů, kteří v poušti přepadávali karavany. Milost Boží se, ale dotkla srdce hříšníka a Mojžíš učinil pokání ze svých hříchů a odešel do jednoho z egyptských monastýrů. Dlouhý čas bojoval s tělesnými myšlenkami a tělesným sváděním. Po poučení a radě ct. Isidora, počal držet co nejpřísnější půst a unavoval svojí tělesnost mnohými poklonami, přesto od něj vášeň, která jej trápila, neodstupovala. Po té mu ct. Isidor ukázal v duchovním vidění množství démonů na západě, kteří se chystali k bitvě a na východě – ještě větší počet svatých andělů, také se zbrojících k boji. Tehdy mu řekl: „Vidíš, že více je těch, kteří nám pomáhají, nežli těch, kteří povstávají proti nám“.
Po projití dlouhého času, mu poté ct. Isidor řekl: „Od teď, tě ona vášeň, přestane mučit. Věz, že proto byl na tebe tento tělesný boj dopuštěn, aby sis nemyslel, že svým vlastním postem a bojem, jsi mu odolal“. Ctihodný se za svého života stal důstojným hodnosti presbytera a kolem r. 400 zesnul mučednickou smrtí. Zakládajíc na životě světce, věřící se k němu obracejí s prosbami, aby je, zbavil hněvivosti, opilství a od tělesné vášně. (památka 28.srpna/10.září)

Tropar hlas 1.
Pouště obyvatel a v těle anděl, /
divotvůrcem zjevil jsi se, Bohonosný otče náš Mojžíši:/
postem, bděním, modlitbou jsi Nebeské dary přijal, /
uzdravuješ nemohoucí a duše těch, kteří s vírou k tobě přicházejí. /
Sláva dajícímu tobě moc, / sláva korunujícího tebe, /
sláva konajícímu tebou uzdravení.


( jeden z pěti obecných troparů ke ctihodnému (mnichu), které se užívají, když služba v minee k památce daného světce nemá vlastní tropar )
marekM
 
Příspěvky: 249
Registrován: 03 úno 2010 18:55

Zpět na Ctihodní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron