Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)

Ctihodný Maxim Kavsokaliv

Příspěvekod marekM » 22 zář 2010 19:36

(památka 13. ledna dle církevního/ 26. ledna dle světského kalendáře)

Obrázek

Ctihodný Maxim Kavsokaliv. Ctihodný Maxim, žil ve čtrnáctém století, jako mnich na svaté hoře Athos. Žil jako jurodivý pro Krista, své přízvisko Kavsokaliv (z řečtiny: pálící chýši, kolibu) získal tak, že přebýval jen v dřevěných chýších, které si sám postavil, ale vždy po nějakém čase je pak spálil, a stěhoval se na jiné místo. Všichni se na něj dívali jako na blázna, dokud na svatou horu nepřišel svatý Grigorij (Řehoř) Sinajský, který po rozhovoru s ním spatřil v Maximovi mnicha, žijícího vysokým duchovním životem, divotvorce, modlitebníka před Bohem, a anděla v pozemském těle. Ctihodný Grigorij snažně prosil Maxima, aby zanechal jurodivosti, a zůstal na jednom místě, kde by tak mohl pomáhat svým spolubratřím v duchovním životě. Ctihodný Maxim přijal tato slova, a usídlil se v jedné z jeskyní. Pro jeho dar proroctví, za ním přicházeli byzantští císaři Ioannes V. Palaiologos i Ioannes VI. Kantakuzenos. Hlavní igumen, monastýru Vatoped, otec Theofan, o ctihodném Maximu napsal: „ke svědectví přizývám Boha, že sám já jsem byl svědkem, několika zázraků jeho“. „Jednou například, viděl jsem, jak se po vzduchu přenesl z jednoho místa na druhé, slyšel jsem také, jak mi ctihodný prorokoval, že budu igumenem a potom i Ochridským metropolitou, odkryl mi o strádáních, které podstoupím pro Církev“. Až zcela před svou smrtí, zanechal svůj poustevnický život, a usídlil se poblíž Lávry ctihodného Athanasije, kde oddal duši svoji Hospodinovi, ve věku devadesáti pěti let. Jak za svého života, tak i po svém zesnutí, se ctihodný Maxim proslavil mnohými zázraky.
marekM

Zpět na Ctihodní