Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)


6. neděle po sv. 50nici o uzdravení mrtvicí raněného

6. neděle po sv. 50nici o uzdravení mrtvicí raněného

Příspěvekod marekM » 07 zář 2011 18:14

6. neděle po sv. 50nici o uzdravení mrtvicí raněného
Ježíš vstoupil na loď a přeplavil se na druhou stranu a přišel do svého města. A hle, přinesli k němu ochrnutého, ležícího na lůžku. Když Ježíš viděl jejich víru, řekl ochrnutému: "Buď dobré mysli, synu, odpouštějí se ti hříchy." Ale někteří ze zákoníků si řekli: "Ten člověk se rouhá!" Ježíš však poznal jejich myšlenky a řekl: "Proč o tom smýšlíte tak zle? Je snadnější říci `odpouštějí se ti hříchy´, nebo říci `vstaň a choď´? Abyste však věděli, že Syn člověka má moc na zemi odpouštět hříchy" - tu řekne ochrnutému: "Vstaň, vezmi své lože a jdi domů!" On vstal a odešel domů. Když to viděly zástupy, zmocnila se jich bázeň a chválili Boha, že dal takovou moc lidem.
Matouš 9, 1 – 8
V dnešním evangeliu, jsme slyšeli o uzdravení mrtvicí raněného.
Jeden člověk onemocněl nemocí, která je v evangeliu nazvaná ochrnutím a jeho druhové se rozhodli jej přinést k Božskému Divotvorci, o kterém se sláva rozšířila už po celé Palestině.
Slyšíme, z toho co napsal evangelista Matouš, že Když Ježíš viděl jejich víru, řekl ochrnutému: "Buď dobré mysli, synu, odpouštějí se ti hříchy. A tady je zapotřebí podívat se na to, že je napsáno, když viděl víru jejich, tedy ne víru toho ochrnutého. To proto, že se může stát a stává se to, že nemoc a v tomto případě ochrnutí celého těla, zasáhne nejen fyzické, ale i duševní síly člověka. A tak tedy, když Ježíš viděl víru těch, kteří nemocného přinesli, On toho nemocného uzdravil.
Ale opět to učinil jinak, než si mnozí mysleli, jak to má být. Uzdravil jej, ale jako první slova neřekl, vstaň, ale řekl: Buď dobré mysli, synu, odpouštějí se ti hříchy. A tímto všem, kteří tam byli a i nám dal ponaučení, v čem je podstata našich těžkostí, to, že dříve než tělo je zapotřebí uzdravit duši.
Ale co se stalo, jaká jsou první slova, která on slyší? Jsou to slova zlých myšlenek zákoníků: Ten člověk se rouhá! Ve slovech, která řekli zákonici, byla řečena pravda, odpouštět hříchy může jedině Bůh, a oni měli pravdu, ale protože smýšleli zle, v Ježíši nepoznali Syna Božího, který přišel na tento svět pro naše spasení.
A Ježíš tu nyní, když znal zlá slova jejich myšlenek, ukazuje sebe jako Boha, když jim říká: Proč o tom smýšlíte tak zle? Navíc si zákonici mysleli, že říci: odpouštějí se ti hříchy, je snadnější, neboť toto duševní uzdravení není zjevně poznat. On jim opět ukazuje, že nejdůležitější je být uzdraven duševně – tedy tehdy, když jsou nám odpuštěny naše hříchy.
Poté před nimi ještě ochrnutému říká: Abyste však věděli, že Syn člověka má moc na zemi odpouštět hříchy" - tu řekne ochrnutému: "Vstaň, vezmi své lože a jdi domů!" Vstaň, vezmi své lože a jdi domů! To přikázal Ježíš tomu ochrnutému, který byl uzdraven, aby tento veliký zázrak, nebyl považován za pouhý sen, ale aby tento zázrak byl viděn všemi, celým národem, který zatím považoval Krista za prostého člověka, třebaže nade všemi vyvýšeného.
Poslední věta je: Když to viděly zástupy, zmocnila se jich bázeň a chválili Boha, že dal takovou moc lidem. Dejž abychom měli takovou víru jako ti, kteří přinesli tohoto ochrnutého, dejž aby i nás se zmocnila bázeň a abychom chválili Boha a abychom uslyšeli Kristova spásonosná slova: Buď dobré mysli, synu, odpouštějí se ti hříchy. Amen.
marekM
 
Příspěvky: 249
Registrován: 03 úno 2010 18:55

Zpět na Z kázání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron