Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)


5. neděle po Padesátnici; o vymítnutí běsů z dvou posedlých

5. neděle po Padesátnici; o vymítnutí běsů z dvou posedlých

Příspěvekod marekM » 07 zář 2011 18:11

5. neděle po Padesátnici; o vymítnutí běsů z dvou posedlých
Když přijel na druhý břeh moře do gadarenské krajiny, vyšli proti němu dva posedlí, kteří vystoupili z hrobů; byli velmi nebezpeční, takže se nikdo neodvážil tudy chodit. A dali se do křiku: "Co je ti po nás, Synu Boží? Přišel jsi nás trápit dříve, než nastal čas?" Opodál se páslo veliké stádo vepřů. A zlí duchové ho prosili: "Když už nás vyháníš, pošli nás do toho stáda vepřů!" On jim řekl: "Jděte!" Tu vyšli a vešli do vepřů; a hle, celé stádo se hnalo střemhlav po srázu do moře a zahynulo ve vodách. Pasáci utekli, přišli do města a vyprávěli všechno, i o těch posedlých. A celé město vyšlo naproti Ježíšovi, a když ho spatřili, prosili ho, aby se vzdálil z jejich končin. Ježíš vstoupil na loď a přeplavil se na druhou stranu a přišel do svého města.
Matouš 8,28-9,1
Dnešní evangelium páté neděle po svaté padesátnici, nám nedává poučení co, máme dělat, ale spíše než to, ukazuje nám, čeho se máme vyvarovat, co nemáme dělat. Ukazuje nám, jasnou skutečnost bytí zlé síly, zlé moci. V době, ve které žijeme tato skutečnost, nepotřebuje přílišných důkazů, vždyť jakékoli noviny, každodenně nám říkají, o celé řadě, přestupků a zločinů, které nelze prostě vysvětlit jinak, než posedlostí člověka cizí a přitom zlé síly.
Dnešní Evangelium ukazuje strašný obraz: dva posedlí běsy, vychází z hrobů a jsou velmi nebezpeční, tak nebezpeční, že nikdo se neodvážil tou cestou chodit. Kristus dovoluje běsům vejít do ohromného stáda vepřů, posedlí jsou uzdraveni, ale celé stádo vepřů, padlo ze srázu do moře. Jaká to byla strašná síla! Skutečná zjevná síla zla!
No a v posledních slovech Evangelia je napsáno: A celé město vyšlo naproti Ježíšovi…, chtělo by se pomyslet a najít něco dobrého, celé město se spojilo a vyšlo naproti Ježíšovi…, chtělo by se pomyslet, že to víra je spojila, jako tomu bylo v Sámaří, kde národ prosil Ježíše, aby s nimi zůstal (Jan 4, 40), poděkují mu za uzdravení, za spasení jejich dvou bližních, za to, že od nynějška, tou cestou budou moci chodit beze strachu.
Ale co se stalo? Ano oni poprosili Krista, ale poprosili Ho o to, aby nezůstával u nich, aby se vzdálil z jejich končin!
A tady, je nám ukázáno ještě strašnější místo z tohoto Evangelia. Na počátku, jsme viděli dva posedlé běsy, potom jsme viděli celé stádo vepřů posedlé běsy. A tady ke konci, je celé město posedlé, ale čím to? Je to nespoutaná vášeň k bohatství, mamonu. Vždyť pěstování prasat, bylo podle židovského zákona velkým hříchem. Ale, byly v tom peníze, velké peníze. A tady přišlo nazmar celé stádo vepřů. Oni jako by říkali Kristu: jen co jsi vstoupil na naši zemi a už si nám udělal takovou škodu. Co bude s námi, jestliže tady zůstaneš déle. Přivedeš nás na mizinu! My vidíme a chápeme Tvoji velikost, dokonce, že běsové Tebe poslouchají! Ale co z toho máme? Co máme z toho, že ti dva byli uzdraveni? Nepotřebujeme Tvé zázraky. Nám je zapotřebí to, o co jsme přišli, ne Ty. Odejdi hned od nás!
A my, teď když jsme vyslechly toto Evangelium, musíme prověřit svojí duši, není tomu tak i s námi? Nemáme i my nějakou takovouto nespoutanou vášeň, která se nás zmocňuje a Kristus nám překáží. Zdali i my, nešeptáme v duši ta strašná slova: Odejdi hned od nás!
Dejž, aby nás od toho ochránil Hospodin! Nechť naše slova, kterými se k Němu obracíme, budou: přijď k nám a nikdy se nevzdaluj od nás.
marekM
 
Příspěvky: 249
Registrován: 03 úno 2010 18:55

Zpět na Z kázání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron