Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)


3. neděle po Svaté Padesátnici

3. neděle po Svaté Padesátnici

Příspěvekod marekM » 03 črc 2011 15:22


3. neděle po Svaté Padesátnici

Hledejte především Království Boží a spravedlnosti Jeho, a všechno ostatní vám bude přidáno. (Matouš 6, 33)
Všechno potřebné k pozemskému životu, nám bude přidáno: pokrm pití, oděv. Ale ne jen tak prostě a tak jednoduše, ale za jedné podmínky: Hledejte především Království Boží.
A co znamená, to slovo hledejte? To znamená, že Hospodin od nás vyžaduje skutky odhodlaného úsilí. Cesta k Hospodinu je jedna jediná pro všechny, a tou je: vyznávat Krista před lidmi, milovat Ho nadevšechno a nadevše, vzít svůj kříž a následovat Ho, tak jak apoštolové Ho následovali, zanechav vše za sebou: své rodiny, své sítě i své lodě. Nestarat se o to co budeme jíst, co pít, do čeho se budeme oblékat a to proto, že náš Otec Nebeský, ví a zná, že vše toto nám je zapotřebí.
K tomu nám dává podivuhodný příklad Evangelium: Pohleďte na nebeské ptactvo: neseje, nežne, nesklízí do stodol, a přece je váš nebeský Otec živí. Což vy nejste o mnoho cennější? A o oděv proč si děláte starosti? Podívejte se na polní lilie, jak rostou: nepracují, nepředou a pravím vám, že ani Šalomoun v celé své nádheře nebyl tak oděn, jako jedna z nich…
To je tedy, co znamená hledat Království Nebeské.
V čem je, ale podstata takovéhoto hledání? Co se od nás pro to vyžaduje? To je nám ukázáno na samém počátku dnešního evangelia:Světlem těla je oko. Je-li tedy tvé oko čisté, celé tvé tělo bude mít světlo. Je-li však tvé oko špatné, celé tvé tělo bude ve tmě.
Co je to za oko? Oko toto, je naše svědomí a i naše tělo, celé naše bytí. Znamená to, že jestliže naše svědomí bude čisté, tak i naše bytí bude čisté a světlé. A aby naše svědomí bylo čisté, k tomu je zapotřebí mnoha úsilí z naší strany: je zapotřebí velmi dobře dávat pozor na naše myšlenky a i za každým pohnutím našeho srdce. K tomu nám byl dán i tento vnitřní zrak.
Nechť nám pomůže Hospodin, napnout všechny naše síly, abychom ho zachovaly a uchránily čistým. Potom se stanou i všechna Boží přikázání pro nás radostnými a uskutečnitelnými, protože už budeme ve světle. Jako je napsáno v modlitbě, kterou jsme dnes slyšeli na konci první hodinky:

Kriste, Světlo Pravé, jenž osvěcuješ a posvěcuješ každého člověka přicházejícího na svět, nechť spočine na nás světlo Tváře Tvé, abychom v něm uzřeli světlo nepřístupné!
ХrтE свёте и4стинный, просвэщazй и3 њсвzщazй всsкаго человёка грzдyщаго въ мjръ, да знaменаетсz на нaсъ свётъ лицA твоегw2, да въ нeмъ ќзримъ свётъ непристyпный
marekM
 
Příspěvky: 249
Registrován: 03 úno 2010 18:55

Zpět na Z kázání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron