Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)


Neděle 4. po Pasše – o mrtvicí raněném

Neděle 4. po Pasše – o mrtvicí raněném

Příspěvekod marekM » 15 kvě 2011 20:23

Neděle 4. po Pasše – o mrtvicí raněném (Jan 5,1–15)
Kristus vstal z mrtvých!
Dnešní evangelium, ještě silněji nás utvrzuje v Božství Vzkříšeného Pána našeho Ježíše Krista, Syna Božího.
Evangelia dvou předchozích nedělí, nám hovořili o zjeveních se Vzkříšeného, tato zjevení, učedníkům, Tomáši, ženám nesoucím myro, byla plná světla Vzkříšeného Krista.
Dnešní evangelium, se nám naopak jeví poněkud potemnělým obrazem, není v něm lesku ani světla. U ovčí brány je nám ukázán rybník hebrejsky zvaný Bethesda, a u něho pět sloupořadí (Jan 5, 2). V podloubí těchto sloupořadí lehávalo velké množství nemocných, slepých, chromých a ochrnutých. Anděl Páně, určitého času sestupoval do rybníka a čeřil hladinu vody a ten kdo první poté vstoupil do rybníka, byl uzdraven, ať trpěl kteroukoli nemocí.
V evangeliu je nám ukázán jeden člověk, který přebýval v nemoci třicet osm let. Pomysleme nato, jak tento člověk po dlouhých třicet osm let žil v bolesti, strádání, bez lékaře, bez pomoci a často možná bez jídla, neboť neměl nikoho kolem sebe. Vše to, co bylo pro něj tak těžké, snášel proto, že si přál být zdravím. Vždy se snažil vstoupit do vody, hned poté co zavířila, ale neměl člověka, který by mu pomohl, opozdil se a uzdravení nezískal. Takto prošlo třicet osm let, skoro celý lidský život!
Ale toto vše se změnilo, když za ním přišel Ježíš a řekl mu: Vstaň, vezmi lože své a choď! A hned byl ten člověk uzdraven; vzal své lože a chodil.
Cože se to stalo? Co se přihodilo? Stalo se to, že byla odstraněna příčina jeho nemoci. Kristus tu příčinu odkrývá, když dříve mrtvicí raněného, nalezl v chrámu a řekl mu: Hle, jsi zdráv. Už více nehřeš, aby tě nepotkalo něco horšího!
Tady se ukazuje, v čem byla příčina, v hříchu. Hřích je příčinou všeho zla, všech našich strádání, všech našich nemocí, hřích, je vědomé a úmyslné, ale také i nevědomé a neúmyslné, přestoupení skutkem, slovem, myšlenkou přikázání Božích a narušení vůle Boží.
A také jen jediný Kristus ho může zničit, může ho odpustit. To, za podmínky: Už více nehřeš.
Prožili jsme dny Strastí, prožili jsme samu smrt Kristovu, smrt Beránka Božího, který na sebe vzal hříchy světa. To znamená i náš hřích, i naše přestoupení. A my nyní jdeme v Paschální radosti Vzkříšeného Krista, neděli za nedělí. My všichni klopýtáme, padáme, hřešíme, ale nebudeme proto malomyslnět, ale obrátíme se k Němu. Vždyť rybník u Ovčí Brány, byl jen stínem toho, co učinil a nadále činí Kristus. On jediný je pramenem uzdravení a odpuštění. On jediný jakožto Bůh, může odpouštět hříchy. Obrátíme se k Němu, a On nám řekne znovu ta samá slova, které řekl mrtvicí raněnému: Vstaň, vezmi lože své a choď! A my vstaneme a opět půjdeme ve světle Jeho Vzkříšení. Jenom budeme pamatovat i na Jeho další slova mrtvicí raněnému: Už více nehřeš. Je zapotřebí, abychom již více nehřešily, protože Kristus vstal z mrtvých!

Obrázek
marekM
 
Příspěvky: 249
Registrován: 03 úno 2010 18:55

Zpět na Z kázání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron