Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)


O lásce k nepřátelům

O lásce k nepřátelům

Příspěvekod marekM » 10 lis 2010 21:28

O lásce k nepřátelům Luk 6, 31–36

Toto kázání řekl Spasitel apoštolům, když měli jít hlásat slovo Boží, a mohli očekávat mnohá protivenství, pronásledování a zloby. Jestliže by se nechali zarmucovat protivenstvími a pronásledováním, jestliže by si přáli pomstít těm, kteří by jim činili zlé, umlkli by a přestali by hlásat slovo Boží, a slunce Evangelia, by pohaslo.
Proto jim řekl Spasitel tato slova, která zakončuje tím, že jím připomíná, že, když budou milovat své nepřátele, tak se dočkají odplaty, která bude ta, že … budete synové Nejvyššího.
V těchto nemnohých a jednoduchých slovech, které nepotřebují vysvětlení, protože jsou jasná, nám Hospodin ukazuje skutečný duch křesťanského společenství.
Hlavními hnacím mechanismem našich vztahů a postojů, a to hlavně nyní v těchto dnech je hrdost a sobeckost, naše sebechvála a nedostatek, nebo i nepřítomnost lásky, ochladnutí našeho srdce.
Evangelium proti tomuto všemu staví lásku a pokoru.
Umění smířit se před bližním, odříci se od toho svého pro toho druhého, to je to, v čem spočívá skutečná křesťanská pokora a smíření, které se spojuje s láskou, s tím blahodatným světlem a teplem, které osvěcuje a zahřívá každého člověka, který přichází na svět.
Ten kdo dovede být pokorným, kdo se dovede smířit, vždy s křesťanskou důstojností vyjde z jakékoli těžkosti, která každého bez rozdílu v životě potkává.
Láska je způsobná nejenom trpět a snášet, ale především proměňovat nedostatky bližního.
V lásce je síla, která vyzívá k životu i už zcela duchovně mrtvé duše.
Láska a pokora nikoli v podobě nejasných myšlenek, ale v podobě každodenního pravidla pro život s bližními, které je schopno proměnit, naplnit radostí, vřelostí a světlem, naše zamračené, pochmurné a chladné dny.
A toto vše je ve své podstatě prosté a jednoduché, je zapotřebí vzít Evangelium a jako zapálený svícen jej postavit na cestě svého života.
Když takto učiníme, potom uvidíme, že Jeho přikázání těžká nejsou (1. Jan 5, 3) a, že Jeho jho, je jho blahé (Mat. 11,30), které netlačí, že toto Jeho břemeno, nás zachraňuje od toho nejtěžšího břemene v našem životě, kterým je břímě naší samolibosti a sobectví, které nás ve skutečnosti drtí a dusí.
marekM
 
Příspěvky: 249
Registrován: 03 úno 2010 18:55

Zpět na Z kázání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron