Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)


Stětí hlavy Jan Křtitele, Jana; Mar 6,14–30

Stětí hlavy Jan Křtitele, Jana; Mar 6,14–30

Příspěvekod marekM » 21 zář 2010 21:48

Stětí hlavy Proroka, Předchůdce a Křtitele Páně, Jana Mar 6,14–30

V den stětí hlavy svatého Jana Předchůdce, Církev Kristova oslavuje vítězství pravdy Boží uprostřed lidského zla a bezpráví.
Pravda bodá do očí. A tuto pravdu nevydržela bezbožná žena slabošského a bezzásadového krále Hérodese. Jako uhly padaly na ní slova usvědčení svatého Jana. A na místo toho, aby je přijala a očistila jimi svoji duši, rozhodla se odstranit ze svojí cesty tuto „překážku“, tuto pravdu, která ji bodala přímo do očí.
Tanec dcery Herodiady, stál život velkého proroka. Bezbožná matka využila unáhlené přísahy krále a lež Herodiady zvítězila nad pravdou svatého Jana. Ten byl uvězněn a k nesčetným duchovním korunám jeho slávy, které jej zdobily, byla přidána koruna mučednická.
Jaké poučení, jaký poučný příklad pro náš život, si můžeme vzít z rozjímání zbožné mysli a prožitku srdce věřícího, při vzpomínce na Stětí hlavy velikého Proroka a mučedníka?

Prvé poučení, je to, že Pravda Boží, zde na zemi, je vždy utlačována lidskou lží, nepravdou a každý pravdu milující člověk, musí být připraven v kterémkoli okamžiku, s radostí strádat, trpět protivenství a smrt pro spravedlnost (Mat. 5, 10)

Druhé je to, že pravda Boží je nezničitelná, že žádné vnější odsouzení a tresty a ani sama smrt ji nemohou přemoci.

Třebaže v den Stětí hlavy Jana Křtitele drze a zjevně zvítězilo zlo, Hérodes a Herodiada nakonec zemřeli a Zahynula jejich památka s nimi (Ž. 9, 7).
Ale památka Předchůdce Pána září neuhasínajícím světlem nebeské slávy a krásy skutečného činu pravdy Kristovy.
A tak tedy my křesťané, nesmíme oddávat naše srdce, smutku a beznaději, když vidíme zlo, které se jako široká řeka rozlévá po světě.
Kristus zvítězil nad světem, a zvítězili nad ním i všichni svatí a spravedliví, kteří bojovali se skutky tmy ve jménu Kristově.
Jen víru nesmíme uhášet, nesmíme padat na duchu, a sami, dle míry našich sil musíme bojovat se zlem, co je kolem nás, v tomto světě, Amen.
marekM
 
Příspěvky: 249
Registrován: 03 úno 2010 18:55

Zpět na Z kázání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron