Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)


Opuštění svátku Zesnutí Přesvaté Bohorodice

Opuštění svátku Zesnutí Přesvaté Bohorodice

Příspěvekod marekM » 21 zář 2010 21:46

Opuštění svátku Zesnutí Přesvaté Bohorodice: Pokora Bohorodice Luk 10,38–42; 11,27–28

Oslavu velkých svátků svatá církev rozšiřuje na celý týden, to nyní vidíme, když se skláníme před ikonou Zesnutí Přesvaté Bohorodice, Boží Matky.
A tak když před sebou v chrámu vidíme její Hrob, můžeme se k Ní pomodlit, rozmýšlet o Ní o Jejím životě, můžeme a měli bychom si od ní vzít poučení ve víře a Její zbožnosti.
Hlavní ctností, která kromě jiných byla prostoupena Jejím životem, je Její pokora.
Hle, jsem služebnice Páně (Luk 1,24-38) toto Její vyznání, které řekla v den Zvěstování, a které prostupuje celým Jejím životem.
V pokoře přijala Blahé Zvěstování, v pokoře následovala Krista po všechny dny Jeho života, v pokoře přijala do svého srdce bolest na Golgotě, v pokoře Pánu a Synu Svému oddala Svůj duch.
Tak tedy co vidíme, když stojíme v blízkosti hrobu Přesvaté Bohorodice?
Vidíme to, že kteroukoli ctnost, když namíříme naše kroky na cestu Spasení, musíme dělat tajně, tj. skrytě před zraky lidí, aby v našem srdci, duši a mysli byla pokora jako u Boží Matky.
Mějme za svědka našeho svědomí Boha a ten nám dá vše potřebné, nečekejme od tohoto světa a lidí v něm nic.
Vždyť nám bylo řečeno, že:

-činíme li cosi lidumilného, máme tak činit aby levice nevěděla, co činí naše pravice (Mat. 6, 3)
-když ty se modlíš, vejdi do svého pokojíku, zavři za sebou dveře a modli se k svému Otci, který zůstává skryt; a tvůj Otec, který vidí, co je skryto, ti odplatí. (Mat. 6, 6)
-když se postíme a umrtvujeme naše tělo, nemáme se ukazovat lidem, ale svému Otci, který je vskrytu. A tvůj Otec, který vidí vskrytu, tě odmění (Mat. 6, 18)

Tak nyní vidíme, že tajinu pokory a skromnosti, a vůbec všechny naše povinnosti k Bohu, máme podle Evangelia, takto činit.
Je zapotřebí být křesťanem, nejenom tak vypadat. V Boží Matce máme jasný příklad toho všeho, a nedostávali se nám něco z tohoto, hned se k Ní můžeme s důvěrou obrátit, neboť Ona je za nás velkou Přímluvkyní u Svého Syna a Boha našeho Spasitele Ježíše Krista, Amen.
marekM
 
Příspěvky: 249
Registrován: 03 úno 2010 18:55

Zpět na Z kázání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron