Stránka 1 z 1

Křest

PříspěvekNapsal: 12 čer 2011 14:02
od Admin
"Řada světových pravoslavných církví přijímá konvertity pouze skrze pravoslavný křest: Řecko, Athos, Jeruzalém a nově se šíří i v Rusku; je to výrazem teologického ekleziologického zhodnocení vzdálenosti mezi pravoslavím a římským katolicismem" (zdroj Wikipedie)
Škoda že způsob přijetí římskokatolických konvertitů není v naší církvi sjednocen (např. vždy plný křest v Brně, v jiném městě pouze myropomazáním, a to i přes obuv) a že někde místo křestního bílého roucha křtí katechumeny v plavkách...

Re: Křest

PříspěvekNapsal: 12 čer 2011 16:15
od marekM
Zdravím
vždy záleží na daném knězi (nebo biskupovi), který přijímá věřícího člověka do lůna církve.
Ono to jednotné je (skrze svatý křest třikráte ponořením), ale kněz (nebo biskup), koná a činí dle svého svědomí. Zde by se mohlo poukázat na praktiku, ostatních pravoslavných místních církví. Když bychom se, ale podívali na to podrobněji, tak by se ukázala i tu, určitá nejednotnost.
Na dané téma, vyšla v Řecku kniha jednoho metropolity, viděl jsem ji v ruském překladu, kde zcela jasně bylo uvedeno, jako správný způsob přijetí – svatý křest. Na druhou stranu, je tu opět svědomí, nebo spíše svědomitost toho kdo přijímá do církve a jakým způsobem, s jakou svědomitostí a svědomím, činí tuto tajinu a vše s tím spojené.
Z mého pohledu, je dobré a správné činit přijetí skrze křest třikráte ponořením, vše dobré, m.