Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)


Církevní slovanština a Boží blahodať

Církevní slovanština a Boží blahodať

Příspěvekod Admin » 06 čer 2011 19:28

KRISTUS VSTAL Z MRTVÝCH!
VPRAVDĚ VSTAL Z MRTVÝCH!

Zaslechnul jsem zprávu o rozšiřujícím se bludu u některých zahraničních věřících, že "bohoslužba bez církevní slovanštiny postrádá blahodať". JE TO VŠAK TVRZENÍ PODOBNÉ HEREZI, proti které vystupovali již Svatí bratři Konstantin a Metoděj (doba trojjazyčné hereze latiníků). Jde o naprostý nesmysl, to by pak postrádaly blahodať také bohoslužby v rumunském, finském, či albánském jazyce?

...shromáždili se kolem něj mnozí latinští biskupové, kněží a mniši a znovu proti němu vyrukovali s trojjazycným kacířstvím: „Člověče, pověz nám, jak to že jsi nyní pořídil Slovanům knihy a učíš je, předtím však nikdo jiný jich nevynalezl, ani apoštol, ani římský papež, ani Řehor Bohoslovec, ani Jeroným, ani Augustin?“ Filosof jim odpověděl: „Zdali nepadá déšť od Boha na všechny stejně? Nebo snad slunce nesvítí na všechny stejně? Jak se tedy vy nestydíte připomínat jen tři jazyky a chcete, aby všechny ostatní jazyky a národy byly slepé a hluché?“ Mnohými slovy Písem pak poučoval zbloudilé učitele, až je zahanbil a odešel.

Pravoslavná církev vždy podporovala a ctila národní jazyky v bohoslužbách a vyučování. Církevní slovanština je překrásný jazyk, který má být uchován, ale nyní je těžko srozumitelný nám kdo jsme se učívali rusky, a zcela nesrozumitelný našim dětem. Pán přece neposílá blahodať podle jazyka věřících, ale podle jejich srdcí. Aby mohla být bohoslužba celistvá, má být nejenom krásná a uchu lahodící, ale i srozumitelná národu.

Náš rodný jazyk je zcela dostatečný zprostředkovat celé učení a plnou hloubku a krásu bohoslužeb.
S veškerou úctou k tisíciletým tradicím jiných národů i k původu Církevní slovanštiny...

br. Michal
Admin
Site Admin
 
Příspěvky: 87
Registrován: 29 led 2010 19:28

Re: Církevní slovanština a Boží blahodať

Příspěvekod marekM » 07 čer 2011 12:49

Naprostý souhlas, přesně a výstižně řečeno.
Je zapotřebí trpělivosti v duchovním životě. Každého člověka, který objevil duchovní bohatství křesťanské víry, chtě nechtě čeká boj se s obelháváním sebe sama, se sebeklamem (Прелесть)a je to dlouhá cesta.
Tento již zmíněný názor je takovýmto příkladem, kdy ve vnějších okolnostech, hledá se vnitřní jistota.
Hezky napsáno, Bůh nám buď milostiv, vše dobré, m.
marekM
 
Příspěvky: 249
Registrován: 03 úno 2010 18:55

Re: Církevní slovanština a Boží blahodať

Příspěvekod Martin » 14 zář 2011 08:28

Souhlas, jen škoda, že obvykle na českých farnostech ji člověk téměř neslyší... Nevím, je-li to dobře nebo ne... Mně možná chybí, ale je to otázka nejen jazyková, ale spíš i bohoslužebná, liturgická. Není přeložena ani jedna bohoslužebná knihy do češtiny, tak z čeho pak sloužit? Dej Bůh, aby jednou u nás byly přeloženy liturgické knihy, jak to mají ostatní evropské národy a "naše" pravoslaví by se začalo víc podobat tomu světovému... Na druhou stranu, církevní slovanština bude mít své věrné určitě i mezi rodilými Čechy a Moravany, chtělo by to najít nějakou míru, kompromis v používání toho či onoho jazyka, zvlášť když většina věřících pochází ze zemí, kde se modlí církevně slovansky. Anebo pak zakládat farnosti ryze české, ukrajinské, ruské apod.
Martin
 
Příspěvky: 2
Registrován: 11 úno 2010 16:52


Zpět na Diskuze, úvahy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron