Stránka 1 z 1

Svatba v pravoslavném kostele

PříspěvekNapsal: 20 úno 2011 20:11
od Gabriela
Zdravím,
mám otázku...můj přítel je pravoslavný věřící a chtěli bychom mít svatbu v kostele. Ovšem já nejsem pokřtěna...je za takové okolnosti svatba možná? A v případě, že bych se chtěla nechat pokřtít, co pro to mám udělat? Děkuji za odpovědi. Gabriela

Re: Svatba v pravoslavném kostele

PříspěvekNapsal: 20 úno 2011 21:16
od Václav
Pokud pokřtít, tak bude určitě třeba chodit na liturgie, aby pop viděl snahu. Pokud by svatba byla v pravoslavném chrámu, tak se obávám, že to bez křtu nepůjde.

Re: Svatba v pravoslavném kostele

PříspěvekNapsal: 21 úno 2011 21:33
od Admin
Dobrý večer,
Pravoslavná svatba bez křtu není možná, neboť se jedná o jednu ze sedmi svatých Tajin (co jsou svaté Tajiny - viz odkaz).
Pokud se pro křest rozhodnete, bude dobré si o tom nejdříve promluvit s knězem u kterého uvažujete nechat se pokřtít. V Pravoslavné církvi je přípravné období zvané Katecheze (z řec. κατέχειν - katechein - vzdělávat se), což je období přípravy a výuky základů křesťanské nauky. Připravující se člověk je tedy zván "katechumen" a smí se též účastnit první částí Svaté liturgie zvané Liturgie katechumenů, která má též působnost didaktickou. Člověk je v Pravoslavné církvi správným způsobem pokřtěn v Krista Ježíše trojím úplným ponořením ve vodě, spolu s ním pohřben a křtem oživen. Jak napsal svatý Cyril Jeruzalémský "neboť jestliže jsme s ním srostli tak, že jsme mu podobni v jeho smrti, budeme mu tak podobni i v jeho zmrtvýchvstání."
Myslím že v této věci je důležité že jste se pro křest rozhodla jen sama za sebe a upřímně...
Přeji Vám mnoho požehnání a Boží pomoci.
Michal