Dnes je , ( juliánského církevního kalendáře)


Arcibiskup Theofan (Bystrov) poltavský a perejaslavskij

Arcibiskup Theofan (Bystrov) poltavský a perejaslavskij

Příspěvekod marekM » 09 úno 2010 21:06

Z dopisů duchovním dětem аrcibiskupа Theofanа (Bystrovа)

Obrázek

… o konání bohoslužby v naší době

…říkáte, že se vám nelíbí způsob konání bohoslužeb ve všech chrámech Varny. Vše je odvislé od toho, že duchovenstvo dnešní doby, se odnaučilo modlit. Tím myslím vnitřní modlitbu – a ohraničují se jen na konání vnějšího bohoslužebného postupu. Proto se i nedostatek vnitřního oduševnění, snaží zaměnit čistě vnějším oduševněním, se všemi následky, které z toho pramení.
Nedostatek vnitřní modlitby, je možné pocítit nejenom v novém, ale i ve starém církevním zpěvu. Jestliže se v novém vyznačuje koncertním charakterem zpěvu, tak u starého v čistě vnějším provedení starých nápěvů, následkem čehož se zpěv stává krajně žalostným – bezcitným, neživým. Jak v tomto, tak i v druhém příkladu, bývá hodně těžké se modlit. Zeptáte se, co dělat v takových to případech?
Neobraceje celé své vnímání, na vnější postup bohoslužby, je zapotřebí a nutné, snažit se započít, v tu dobu souběžně s vnějším postupem bohoslužby, vnitřní vlastní modlitbu. Jestliže se stává čtení, nebo zpěv nesrozumitelnými, je možno v tom čase, konat vlastní, vnitřní modlitbu. Nejlépe je v tom čase konat modlitbu jménem Hospodina Ježíše Krista. Je krátká, všeobsahující, a nebrání nám, pozorně sledovat vnější postup bohoslužby.

Arcibiskup Theofan.
20. říjen 1930
Sofie


…o únavě při modlitbě

Co mám dělat, ptáte se, aby únava neměla vliv na soustředěnost v modlitbě. Nepíšete, na jakou modlitbu, se ptáte: vlastní, nebo společnou? Proto, budu odpovídat dvakráte. Když únava začne působit, v čase chrámové služby, je zapotřebí číst si pro sebe Ježíšovu modlitbu (Pane Ježíši Kriste, Synu Boží, smiluj se nade mnou hříšným). Ta bude spolu působit na modlitební soustředěnost. Jestliže na vás padne únava v čase domácí modlitby, je zapotřebí se trochu přinutit do modlitby. Jestliže únava, od toho to přinucení zmizí, tak to je pokušení od toho zlého. A jestliže nezmizí, je možné modlitbu zkrátit, je lépe pomodlit se méně, ale rozumně a s citem.

Arcibiskup Theofan
21. listopad 1929
Sofie

V Hospodinu ctihodný otče Jeromonachu!

Stěžujete si na to, co se u vás děje, ve vašem církevním životě. Neznám podrobnosti vašich záležitostí. Ale myslím si, že ne lépe, jestli ne hůře, mají se věci v nábožensky – mravních vztazích, i v ostatních pravoslavných zemích. Když ne o jiných zemích, tak toto mohu alespoň s plným přesvědčením říci o Rusku zotročeném, a o Rusku zahraničním. Co se týká stavu církevních věcí tam, získal jsem ohromné množství materiálů: všeho okolo 700 stran. Ne méně vážnějšími materiály, mám i o církevním životě tady. Společný závěr, z těchto materiálů, je hrozivý. Rozumí se, že je uprostřed té společné tmy i „kousíček blahodatný“, kterým se i udržuje ještě víra pravoslavná, tam, i zde. Naše doba se podobá, té poslední. Soli ubývá. V nejvyšších pastýřích Církve, zůstalo nyní to slabé, tmavé, zmatené, nesprávné chápání dle litery. Dle litery, která ubíjí duchovní život v křesťanském společenství, ničí křesťanství, které je skutek, ne litera. Je těžké se dívat, komu jsou svěřovány Kristovy ovce, komu je svěřováno jejich vedení a spasení. Ale toto, je Bohem dopuštěno. Jsoucí v Judeji, ať běží do hor! Takovými to slovy, kdysi charakterizovali stav církevních situací, v jejich době, velcí ruští světitelé – metropolita Filaret (Drozdov) a biskup Ignatij (Brjančaninov), před již šedesáti lety zpátky. Ne li se stejným právem, můžeme my říci tato hrozivá slova i o dnešní době?!
A co se týká politické situace, tak nad Evropou nyní visí nový hrozivý přízrak nové války. A i Němci a Francouzi, se pečlivě chystají k této válce; Československo v první řadě, bude předhozeno tomuto nebezpečí!!!

Arcibiskup Theofan
9. prosinec 1931
Clamart
marekM
 
Příspěvky: 249
Registrován: 03 úno 2010 18:55

Zpět na Z dopisů otců duchovním dětem...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron